Сайт з нерухомості Хмельниччини
ТВОЯ ОСЕЛЯ
Тільки реальні об'єкти! Від мрії до реальності!
ВТОРИННИЙ РИНОК. НОВОБУДОВИ. КОМЕРЦІЯ.
Тільки реальні об'єкти! Від мрії до реальності!
ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ. БУДИНКИ. ДАЧІ.
Тільки реальні об'єкти! Від мрії до реальності!
ПРОДАЖ. ОРЕНДА.
Тільки реальні об'єкти! Від мрії до реальності!
Як вплине купівля квартири на призначення субсидії?

Чимало учасників ринку нерухомості цікавляться різними питаннями призначення субсидії. Більшість із них стосуються купівлі нерухомості на суму понад 50 тисяч грн. Отже, як вплине купівля квартири або будинку на подальше призначення субсидії?

Субсидії призначаються відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 зі змінами (далі ― Положення). Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною, тому її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла.

За загальним правилом (п. 5, пп. 5 Положення) субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Водночас пунктом 5-1 Положення допускається інший варіант. Виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, за наявності купівлі нерухомості на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень.

На підставі п.13 Положення громадянин із паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі ― за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; договір найму (оренди) житла (за наявності). У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соцзахисту населення заявнику необхідно буде надати довідки про доходи. Також у разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру.

Як вплинула купівля на суму понад 50 тисяч на призначення субсидій?

Приклади із практики

Для небайдужих та допитливих читачів наведу приклади з різних куточків України. Йдеться про те, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Таких було 35 випадків протягом 2016 року у Костянтинівській міськраді Донецької області, 2 приклади у Дворічанській райдержадміністрації Харківської області й не тільки.

За інформацією управління соцзахисту населення Печенізької райдержадміністрації Харківської області від 22.03.2017 р. протягом 2016 року згідно рішення комісії з розгляду спірних питань, які виникають при призначенні субсидії, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначено субсидію (як виняток) заявнику, пенсіонеру, який протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю квартири на суму, що перевищує 50,0 тис. грн.

Як поінформувала Борівська райдержадміністрація Харківської області, протягом 2016 року 2 заявникам відмовлено щодо отримання субсидії, у зв’язку з купівлею на суму більше 50 тис. грн. Водночас за рішенням комісії по розгляду спірних питань при призначенні всіх видів соціальних допомог субсидія призначена ВПО-інваліду (онкологічне захворювання), який протягом 12 місяців перед зверненням здійснив покупку квартири, що перевищує 50 тис. грн. Ним надано підтвердження продажу будинку в зоні АТО.
Інший приклад управління праці та соцзахисту населення Ізюмської міськради Харківської області. Громадянка Н., пенсіонерка, здійснила купівлю квартири площею 48 кв. м. на суму, яка перевищує 50 тис. грн. Кошти для придбання нерухомості отримала від продажу іншої квартири площею 64 кв. м. Рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов призначили субсидію. Також за інформацією управління праці та соцзахисту населення Корабельної районної ради в м. Херсоні на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї рішенням районної комісії було призначено субсидії заявникам різних категорій. Серед них і тим, які продали квартиру більшої площі, а купили меншу з урахуванням матеріально-побутових умов проживання.

Як повідомила Лозівська райдержадміністрація Харківської області, субсидію призначено за рішенням комісії (як виняток) сім’ї з 4 осіб (чоловік, дружина, 2 неповнолітніх дітей), що протягом 12 місяців перед зверненням здійснила продаж свого домоволодіння та на ці кошти придбала домоволодіння в іншій територіальній громаді. Вартість будинку перевищувала суму 50 тис. грн.

За інформацією Близнюківської райдержадміністрації Харківської області мали місце випадки, коли за рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначали субсидії. Наприклад, тій сім’ї, яка здійснила купівлю житла на суму 150 тис. грн. Не менш вражаючий приклад навели в управлінні праці та соцзахисту населення виконкому Бердичівської міськради Житомирської області. Сім’я складається із 2 осіб: мама та дитина. Заявниця продала квартиру 2-кімнату та купила 3-кімнатну без ремонту в цьому ж будинку. Вимушена була це зробити, щоб зберегти життя оточуючих, через свого психічно хворого батька, який постійно проявляв агресію. Комісія склала акт матеріально-побутових умов господарства, і, як виняток, призначили субсидію. В іншому випадку, наведеному департаментом соціально-гуманітарної політики Вільногірської міськради Дніпропетровської області, громадянка (інвалід 2 гр.) купила квартиру на суму більше 50 тис. грн. в м. Вільногорську за меншу ціну, аніж продала попередню. Різницю від продажу квартири витрачено на погашення боргів, у зв’язку із онкозахворюванням. Як виняток, рішенням комісії заявниці було призначено субсидію.

Головне, щоб заявник на отримання субсидії погодився допустити у своє житло соціальних інспекторів для оформлення акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. А ще важливо зазначати в поданих документах точну й правдиву, достовірну інформацію. Тому що на практиці є випадки, коли через подання недостовірної інформації, про що згодом дізнаються органи соцзахисту, вони подають позови до суду з метою стягнення зайвих коштів до бюджету з отримувачів субсидій. Так, у 2016 році управління соцзахисту населення Охтирської міськради Сумської області виявило 58 порушень з боку отримувачів субсидій (подання заявниками недостовірної інформації про доходи або не повідомлення про зміну обставин, що мають значення при призначенні субсидії). У цьому випадку справа не дійшла до суду, адже надміру отримані кошти було повернуто особами до бюджету в добровільному порядку.
Позитивним явищем є те, що випадки призначення субсидій за рішенням комісій (як виняток) в Україні не поодинокі.

Гапєєв Леонід Володимирович – практикуючий юрист, переможець міжнародних та всеукраїнських конкурсів із правознавства та журналістики. Член Національної спілки журналістів України.

Курсы доллара, евро и рубля по банкам